fbpx
Przejdź do treści

Redakcja i korekta

redakcja i korekta tekstu

Bez zaufanej relacji nie ma dobrej redakcji!

Wybór redaktora to ważna decyzja, ponieważ jest to pierwsza osoba, która w sposób fachowy i bezstronny przeczyta i oceni tekst. Od autora wymaga to gotowości do ujawnienia tekstu i odwagi, a od redaktora specjalnej wrażliwości i kompetencji literacko-językowych.

Współpraca z redaktorem przypomina wizytę u krawca, który ma pomóc nam dopasować krój materiału do naszej wymarzonej stylizacji. Materiał to  surowy tekst, którego nie poprawiał nikt poza autorem. Stylizacja to efekt końcowy – gotowy do publikacji tekst! A po drodze jest cały proces uzgadniania kroju i wprowadzania poprawek. Tak pracuje się z redaktorem. Ważne, że każdą sugestię musisz zatwierdzić Ty, bez Twojego zaangażowania i wiary w sukces nic się nie uda!

Redakcja próbna

Wyślij do mnie fragment tekstu – zrobię bezpłatnie próbną redakcję.

Ja poznam styl tekstu i ocenię, czego mu trzeba, Ty poznasz jak pracuję.

Redakcja właściwa

Zdecydowałeś, że będę Twoją redaktorką?

Sprawdzę, czy tekst jest spójny i czy trafi do Twojego wymarzonego czytelnika. Zadbam, by był bezbłędny.

Masz tekst i masz obawy, że po procesie redakcji pozostały w nim błędy językowe, że przecinki są tam, gdzie nie trzeba albo wkradły się złośliwe literówki? Chciałbyś, żeby ktoś to sprawdził, ale masz też obawy, że korektor przekreśli Twój tekst, zmieni go według własnego uznania, zbeszta za błędy?

Korektor nie ocenia, tylko eliminuje błędy. Wygładzi zdania, wyprasuje tekst tak, żeby wyglądał jak najlepiej. Nie zaszkodzi mu, a każdą zmianę będziesz akceptować.

Korekta przed składem

Ktoś już redagował Twój tekst? Czas na korektę!

To wyczyszczenie tekstu z błędów językowych, interpunkcyjnych, literówek, które mogły zostać przeoczone podczas redakcji.

Korekta po składzie

Ktoś już złożył Twój tekst i wiesz jak będzie wyglądał w druku? 

Czas na korektę po składzie, żeby upewnić się, czy podczas składu nie powstały niepożądane przesunięcia lub błędy składu.

Nie wiesz, czego potrzebuje Twój tekst?